Płock to miasto, które ożywa szczególnie latem, gdy zbliżają się festiwale. Tak naprawdę, atrakcji nie brakuje tu całym rokiem, a osoby, które są zainteresowane zwiedzaniem tej miejscowości, nie mogą pominąć kilku następujących punktów:

  1. Bazylika Katedralna

Płocka katedra jest zaliczana do grona najstarszych budowli sakralnych w kraju. Podziemia kościoła stanowią miejsce spoczynku średniowiecznych władców (Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego). Kościół zasługuje na uwagę z racji wyjątkowego położenia, gdyż  znajduje się na wysokiej skarpie wiślanej.

  1. Zamek Książąt Mazowieckich

Ta gotycka budowla, którą wzniósł Kazimierz Wielki, do końca XV wieku pozostawała siedzibą Książąt Mazowieckich.

  1. LO im. St. Małachowskiego

Nie brakuje chętnych na zwiedzanie najstarszej szkoły średniej w Polsce. Na LO im. St. Małachowskiego składa się dawna kolegiata św. Michała Archanioła oraz gmach jezuicki. W podziemiach szkoły znajduje się ścieżka dydaktyczna, obejmująca m.in. zabytki z okresu romańskiego.

  1. Muzeum Mazowieckie

Instytucja ta jest najstarszym polskim muzeum, a jego wyjątkowość tkwi przede wszystkim w bogatych zbiorach sztuki secesyjnej. W Muzeum Mazowieckim znajdują się zbiory numizmatyczne, archeologiczne i historyczne.

  1. Klasztor Mariawitów

Znajduje się nieopodal Starego Rynku. Neogotycki zabytek powstał na początku XX wieku, a jego podziemia skrywają grób założycielki zakonu Mariawitów.

  1. Molo i skarpa

Ze Wzgórza Tumskiego roztacza się piękny widok na nadwiślańską plażę i zalew. Polecamy także spacer po płockim molo.

Jak łatwo się domyślić, nie są to wszystkie płockie zabytki i atrakcje, a jedynie te najbardziej znane. Turyści nie powinni się tu nudzić, również dlatego, że w samych okolicach miasta, możemy znaleźć piękne jeziora i lasy.2 komentarze

Dodaj komentarz