Centrum Badawczo-Rozwojowe

PKN Orlen zamierza wybudować innowacyjne Centrum Badawczo-Rozwojowe, którego całkowity koszt wynosi około 184 milionów złotych. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W CBR będą przeprowadzane badania związane z przemysłem petrochemicznym, mające na celu unowocześnienie produkcji paliw oraz optymalizację kosztów.

Kluczową częścią powstającego Centrum będzie tzw. Hala Odwzorowań i Pilotaży, gdzie zostaną stworzone warunki przypominające te, panujące w instalacjach produkcyjnych. Inwestycja zasługuje na uznanie z uwagi na zaplecze analityczno-techniczne wyposażone w najnowszą aparaturę badawczą. W CBR znajdzie się też hamownia silnikowa, która sprawdzi się w przeprowadzaniu testów jakości paliw.

Koncern stawia na konkurencyjność i innowacyjność. Nowe plany umożliwią usprawnienie produkcji, dzięki współpracy świata nauki i biznesu. Celem pozostaje także stworzenie Strategicznej Agendy Badawczej, własnego akceleratora oraz  funduszu CVC. Działalność nowej struktury organizacyjnej pod nazwą Orlen Venture Capital będzie dotyczyć takich sfer, jak m.in. energetyka, rafineria czy logistyka.

Więcej zieleni

Nie ulega wątpliwości, że nadwiślańskie położenie Płocka, czyni je miastem wyjątkowym, ale trzeba przyznać, że poza Wzgórzem Tumskim, parków w okolicy nie ma za wiele. Dlatego też wspaniałą informację stanowią plany dotyczące powstania parku miejskiego przy ulicy Granicznej. Na działce o wielkości około 3 hektarów na Międzytorzu, powstaną nowe tereny zielone, sprzyjające wypoczynkowi i rekreacji. W parku ma znaleźć się miejsce do uprawiania street workoutu. Ponadto projekt zakłada zainstalowanie poidełek dla ptaków oraz budek lęgowych. Miejsce ma być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Poza tym w Płocku powstanie również tzw. Centralny Park Rekreacji obejmujący kilka etapów, w tym wybrane obszary ulic: Miodowej, Dobrzyńskiej oraz Kobylińskiego. W skład parku wejdą nie tylko alejki spacerowe, ale też boisko, siłownia pod chmurką oraz place zabaw.

Oczywiście poza tego typu inwestycjami w mieście dzieje się wiele w zakresie remontów ulic. Prace drogowe oraz budowlane to nowe miejsca pracy w Płocku dla fachowców. Z kolei plany inwestycyjne Orlenu dają nadzieję na zatrudnienie zwłaszcza inżynierom i naukowcom.Dodaj komentarz