Braki kadrowe w mieście

Według Barometru zawodów na 2019 rok w Płocku najbardziej brakuje pracowników w budownictwie oraz w transporcie. Pracodawcy poszukują m.in. kierowców autobusów, stolarzy, spawaczy, elektromechaników, operatorów sprzętu do robót ziemnych, a także pracowników służb mundurowych, kucharzy, kelnerów i barmanów. Wiele ofert pracy w Płocku jest adresowanych nie tylko do fachowców, ale również do przedstawicieli służby zdrowia. Brakuje bowiem pielęgniarek, położnych oraz lekarzy. Ponadto na ciekawe propozycje mogą liczyć kandydaci z doświadczeniem w sektorze IT, w tym testerzy oraz analitycy systemów teleinformatycznych, programiści i projektanci baz danych.

Jak znaleźć i zatrzymać w obecnych czasach dobrego pracownika?

Pracodawcy, którzy nie są w stanie znaleźć wymarzonego pracownika, niekiedy zostają zmuszani do tego, by zatrudniać osoby wymagające przeszkolenia. Czasem skutkiem deficytów okazują się korzystniejsze warunki zatrudnienia, w tym np. lepsze płace. Czy są jakieś uniwersalne sposoby, dzięki którym można dotrzeć do najlepszych kandydatów? Po pierwsze, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • Jako potencjalny szef, musisz stworzyć atrakcyjną ofertę pracy, w której znajdzie się precyzyjny opis stanowiska oraz jasno sformułowane oczekiwania wobec kandydata.
  • Jeżeli już wyłonisz faworyta na dane stanowisko, to pamiętaj, by odpowiednio go wdrożyć w nowe obowiązki. Na tym etapie wypada mu popełniać drobne błędy oraz zadawać mnóstwo pytań. Rzetelny pracodawca zapewnia fachowe szkolenie.
  • Kolejną sprawą jest sprawiedliwe traktowanie. Jesteś przekonany o tym, że jako kierownik czy prezes, odnosisz się wobec wszystkich jednakowo? Mowa tu m.in. o jasnych zasadach przyznawania premii czy uzyskiwania awansu. Spełniaj obietnice dotyczące podwyżek czy finansowania szkoleń – konsekwentne działanie sprawi, że zyskasz szacunek.
  • Istotną kwestią jest również badanie nastrojów w firmie oraz postępów. Dobry szef powinien wiedzieć, czy pracownicy są zadowoleni z oferowanych warunków i czy te są na pewno konkurencyjne.
  • Wyższy komfort pracy w Płocku można zapewnić np. poprzez wdrożenie działań integracyjnych, przegląd polityki szkoleniowej czy analizę obciążeń pracownika.
  • Kandydaci zwracają uwagę nie tylko na zarobki, ale także na świadczenia socjalne, elastyczny grafik czy możliwość pracy zdalnej. Nie zapominaj, że takie kwestie powinny być dopasowane indywidualnie.


5 komentarzy

Dodaj komentarz