Braki kadrowe w mieście

Według Barometru zawodów na 2019 rok w Płocku najbardziej brakuje pracowników w budownictwie oraz w transporcie. Pracodawcy poszukują m.in. kierowców autobusów, stolarzy, spawaczy, elektromechaników, operatorów sprzętu do robót ziemnych, a także pracowników służb mundurowych, kucharzy, kelnerów i barmanów. Wiele ofert pracy w Płocku jest adresowanych nie tylko do fachowców, ale również do przedstawicieli służby zdrowia. Brakuje bowiem pielęgniarek, położnych oraz lekarzy. Ponadto na ciekawe propozycje mogą liczyć kandydaci z doświadczeniem w sektorze IT, w tym testerzy oraz analitycy systemów teleinformatycznych, programiści i projektanci baz danych.

Jak znaleźć i zatrzymać w obecnych czasach dobrego pracownika?

Pracodawcy, którzy nie są w stanie znaleźć wymarzonego pracownika, niekiedy zostają zmuszani do tego, by zatrudniać osoby wymagające przeszkolenia. Czasem skutkiem deficytów okazują się korzystniejsze warunki zatrudnienia, w tym np. lepsze płace. Czy są jakieś uniwersalne sposoby, dzięki którym można dotrzeć do najlepszych kandydatów? Po pierwsze, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • Jako potencjalny szef, musisz stworzyć atrakcyjną ofertę pracy, w której znajdzie się precyzyjny opis stanowiska oraz jasno sformułowane oczekiwania wobec kandydata.
  • Jeżeli już wyłonisz faworyta na dane stanowisko, to pamiętaj, by odpowiednio go wdrożyć w nowe obowiązki. Na tym etapie wypada mu popełniać drobne błędy oraz zadawać mnóstwo pytań. Rzetelny pracodawca zapewnia fachowe szkolenie.
  • Kolejną sprawą jest sprawiedliwe traktowanie. Jesteś przekonany o tym, że jako kierownik czy prezes, odnosisz się wobec wszystkich jednakowo? Mowa tu m.in. o jasnych zasadach przyznawania premii czy uzyskiwania awansu. Spełniaj obietnice dotyczące podwyżek czy finansowania szkoleń – konsekwentne działanie sprawi, że zyskasz szacunek.
  • Istotną kwestią jest również badanie nastrojów w firmie oraz postępów. Dobry szef powinien wiedzieć, czy pracownicy są zadowoleni z oferowanych warunków i czy te są na pewno konkurencyjne.
  • Wyższy komfort pracy w Płocku można zapewnić np. poprzez wdrożenie działań integracyjnych, przegląd polityki szkoleniowej czy analizę obciążeń pracownika.
  • Kandydaci zwracają uwagę nie tylko na zarobki, ale także na świadczenia socjalne, elastyczny grafik czy możliwość pracy zdalnej. Nie zapominaj, że takie kwestie powinny być dopasowane indywidualnie.


15 komentarzy

Dodaj komentarz