Płock to miasto położone w centralnej Polsce w odległości 110 km od stolicy Polski. Administracyjnie należy do województwa mazowieckiego. Geograficznie usytuowany jest na pograniczu Kotliny Płockiej i Pojezierza Dobrzyńskiego. Prawa miejskie Płock uzyskał w 1237 roku. Płock wyróżnia przede wszystkim położenie. Malownicze pejzaże stromej skarpy, czyli Wzgórza Tumskiego u podnóża Wisły to wyjątkowy obraz warty zobaczenia.

Miasto

Płock to miasto wielu kontrastów i interesujących kształtów. Jest to mieszanka wielowiekowej historii połączonej z nowoczesnością. Kooperacja dzikiej natury z rozwiniętym przemysłem. Współistnienie sztuki z techniką. Ciszy dnia codziennego z rytmami festiwalowymi. To piękne miasto o niekwestionowanych walorach turystycznych z nastawieniem na rozwój i poprawę jakości życia swoich mieszkańców.

Studia

W Płocku funkcjonują cztery uczelnie wyższe. Politechnika Warszawska (filia), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Wyższe Seminarium Duchowne oraz Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica. Przy wyborze kierunku studiów warto rozważyć odpowiedni kierunek, który będzie w stanie zapewnić pracę na lokalnym rynku pracy. Przesyt osób z wykształceniem humanistycznym o profilach pedagogicznych, socjologicznych, politologicznych widać gołym okiem. Coraz więcej młodych osób stawia na kształcenie techniczne. Widać to w rosnącej kadrze inżynierskiej, na którą zapotrzebowanie jest nadal spore.

Rynek pracy

Stopa bezrobocia w Płocku wynosi około 7,2%. Nie jest to najlepszy wynik w porównaniu do całej Polski. Jednak i tak jest to bardzo dobra statystyka w skali lat ubiegłych. W Płocku największym strategiem na rynku pracy jest Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. Tym samym, dominuje tu przemysł paliwowo-energetyczny. Potentat paliwowy nie jest jedynym pracodawcą w tej branży. W Płocku działa także PERN, czyli Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów naftowych „Przyjaźń”, Basell Orlen Polyolefins.

Turystyka

Jeśli nie masz planów na weekend, Płock będzie idealny! Urokliwe, historyczne miasto, pełne wspaniałych zabytków i wielu atrakcyjnych miejsc rozkocha Cię w sobie. Bez wątpienia trzeba zaplanować odwiedziny Bazyliki Katedralnej, Muzeum Żydów Mazowieckich, najstarszej szkoły w Polsce – Małachowianki ze wspaniale odrestaurowaną Kolegiatą św. Michała i Kolegium Jezuickim. W trakcie zwiedzanie nie wolno pominąć Starego Rynku z Ratuszem. Dla dzieci także przewidziane są atrakcje. Przepiękny Ogród Zoologiczny, który zamieszkuje ponad 3,5 tysiąca zwierząt z około 300 gatunków. Dojazd do ZOO można uatrakcyjnić podróżą specjalną kolejką turystyczną – Ciuchcią Tumską. W trakcie podróży można także dowiedzieć się ciekawych rzeczy o mijanych po drodze zabytkach. Zdecydowanym hitem jest płockie molo. Nie tylko Sopot ma wyjątkowe molo. To płockie położone na Wiśle biegnie wzdłuż, a nie w poprzek rzeki. Widok jest wyjątkowy i z pewnością warto tu zajrzeć. Molo ma długość 365 metrów i zwieńczone jest przeszkoloną kawiarnią, z której można podziwiać piękno otoczenia.

Kultura

Kalendarz kulturalny Płocka pęka w szwach. Wystarczy udać się na Stary Rynek, by natknąć się na ciekawy event. Życiem kulturalnym tętni nie tylko płocki Rynek, ale także amfiteatr, plaża nad Wisłą, teatr, sale koncertowe. Dźwięki muzyki zaprowadzą Cię np. do Bazyliki Katedralnej. Znane imprezy w Płocku to także: Piknik Europejski, Jarmark Tumski, Dni Historii Płocka, Wianki, Dzień Wisły, Rynek Sztuki, czy Vistula Folk Festival. Jednak wydarzenie, z którego najbardziej znany jest świat muzyki w Płocku to Audioriver – najlepszy polski festiwal muzyczny. Są też bardziej kameralne i mniej mainstreamowe festiwale jak, Reggaeland, Polish Hip-Hop Festival, czy Summer Fall Festival.

Relaks

Płocczanie mają bardzo przyjemne miejsca, w których można wypocząć, zrelaksować się i nabrać nowych sił. Siatka ścieżek rowerowych i spacerowych wokół zbiornika wodnego przyciąga codziennie wielu amatorów przebywania na świeżym powietrzu. Można zaobserwować, że coraz więcej ludzi spędza aktywnie czas, wybierając bieganie. W związku z tym powstaje także coraz więcej inicjatyw, które zrzeszają miłośników biegowych.

Promocja inwestycji

Płock skupia się na przyciąganiu nowych inwestorów. Każdy, kto zdecyduje się na zrealizowanie na terenie miasta swojego planu inwestycyjnego, może liczyć dodatkowo na opiekę i wsparcie po inwestycyjne. Przedsiębiorcy działający na terenie miasta mogą liczyć także na wsparcie w postaci działań promocyjnych ich pracy oraz podobnych działań barterowych. Płock, aby pozyskać inwestorów, podejmuje działania promocyjne na poziomie zarówno międzynarodowym, jak i krajowym. Miastu w szczególności zależy na pozyskaniu inwestorów z określonych branż, takich jak: turystyka, elektronika, motoryzacja, odnawialne źródła energii, biotechnologia, farmacja, chemia, IT, BPO itd. Przedstawiciele Płocka intensywnie uczestniczą w różnorodnych konferencjach, targach i spotkaniach organizowanych w kraju i za granicą związanych z tematyką inwestycji właśnie.Dodaj komentarz