Urokliwe okolice miasta stwarzają sposobność do poznania historii regionu. Malownicze widoki oraz zabytki architektury to coś, co sprawia, że mieszkańcy Płocka oraz turyści odwiedzający tę miejscowość, mają naprawdę wiele możliwości rekreacji i spędzania czasu w gronie całej rodziny. Oto jedne z największych atrakcji:

1. Poznaj historię odwiedzając skanseny

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Na terenie sierpeckiego skansenu znajdują się: zespół karczemny, zespół dworski z parkiem krajobrazowym, XVIII-wieczna świątynia z dzwonnicą oraz 9 zagród włościańskich typowych dla Mazowsza północno-zachodniego. Podziwiać można nie tylko drewniane chaty i kościół, ale też kuźnię oraz młyn. W tym niezwykłym miejscu odbywają się imprezy plenerowe, pikniki, lekcje muzealne. Działa również szkółka, w której można uczyć się jazdy konnej.

Skansen był wielokrotnie odwiedzany przez ekipy filmowe oraz telewizyjne. Sielskie krajobrazy docenili twórcy takich obrazów jak m.in.: „Ogniem i mieczem”, „Szwadron” czy „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest”. Poza tym miejsce to służyło jako plan teledysków oraz programów kulinarnych.

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Mieści się w Słubicach, a powstał z inicjatywy Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Skansen oficjalnie działa od 2018 roku. Wiączemin Polski to miejscowość, która jest znana za sprawą osadnictwa olęderskiego. Skansen znajduje się pośród łąk, pól i lasów łęgowych. Odwiedzenie tego miejsca jest obowiązkowe, jeśli interesuje Was kultura Olędrów, luteranizm czy mennonityzm.

2. Rekreacja i obcowanie z przyrodą

Warunki dla pieszych i rowerowych wycieczek, a nawet do pływania kajakiem znajdziecie w Brudzeńskim Parku Krajobrazowym, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć dolinę Skrwy. W okolicach Płocka nie brakuje pięknych lasów oraz jezior. Jeżeli chcecie podziwiać piękno przyrody, to warto wybrać się do Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. A także do miejscowości, takich jak Łąck czy Soczewka.12 komentarzy

Dodaj komentarz