Przedsiębiorczość to nie taka straszna rzecz. Przekonują się o tym mieszkańcy Płocka, nawet Ci najbardziej zatrwożeni. Miasto bowiem sprzyja rozwijaniu biznesowych celów osobom, które do tej pory niewiele miały wspólnego z prowadzeniem własnej działalności. Kreatywne wykorzystanie swoich pomysłów jako praca zawodowa, dlaczego nie?

Startupy na start

Władze Płocka przekonują młodych, kreatywnych ludzi do zakładania własnych biznesów. Wsparcie szczególnie „startupowców” to jeden z głównych celów pomocy w ramach programu rewitalizacji miasta. Już nie tylko bezrobotni mogą wziąć udział w projektach pod tytułem własna firma, ale także studenci i młodzi kreatywni. W pierwszym przypadku osoby bezrobotne mogą ubiegać się o środki finansowe z budżetu unijnego na założenie własnej działalności gospodarczej. Muszą spełnić przy tym szereg wymogów formalno-prawnych i utrzymać swoją działalność minimum rok, jeśli nie chcą zwracać użyczonego wkładu finansowego wraz z odsetkami. W drugim przypadku nie trzeba być bezrobotnym ani zakładać firmy w świetle prawa, aby ją mieć. Wszystko dzięki startupom.

Startup

Startup to organizacja, którą tworzy się w konkretnym celu. Tym celem jest poszukiwanie powtarzalnego i skalowanego modelu biznesowego. Najważniejszy jest cel. Celem startupu powinien być rozwój jednostek i podbój kolejnych rynków lub inwestorów. Startupy powstające pod skrzydłami Inkubatorów mają ogromną zaletę. Osoba podejmująca się „prowadzenia własnego biznesu” na próbę, nie musi zakładać od razu firmy i płacić składek. Tak! To jest możliwe. Wystarczy wejść we współpracę z Inkubatorem i opłacać co miesiąc składkę członkowską. Inkubator wystawia Twoim Klientom fakturę na swoje dane, za Twoją zrealizowaną usługę, opłaca składki i rozlicza się z Urzędem Skarbowym. A Ty możesz testować swoją działalność do woli. Jeśli, w którymś momencie zechcesz przejść „na swoje”, masz już gotowe podwaliny dobrze prosperującej firmy.

Wygrać firmę z darmo

W Płocku organizowany był nawet konkurs wraz z Fundacją Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Wzięło w niej udział ponad 400 mieszkańców Płocka i okolic. Jego głównym celem było rozwijanie przedsiębiorczości i kreowanie pomysłów biznesowych wśród lokalnej społeczności. Zaangażowanie było ogromne, a najlepsze pomysły miały szansę zaistnieć naprawdę. Ich właściciele mogli testować swój biznes przez 6 miesięcy zupełnie za darmo. Następnie 5 najlepszych wyłonionych przedsiębiorców otrzymało wsparcie inwestycyjne.

Miasto biznesu

W Płocku wiele się dzieje, jeśli chodzi o wspieranie przedsiębiorczości. Płockamp to z kolei rodzaj spotkań otwartych. Pewien rodzaj nieformalnych, interaktywnych spotkań dedykowany osobom, które mają zapał i chęć rozwoju własnej przedsiębiorczości. Warunki do rozwoju są spore, bowiem w jednym otoczeniu spotykają się zarówno laicy, jak i przedstawiciele świata biznesu, freelancerzy, specjaliści ds. marketingu oraz PR. Dodatkowo inicjatywa wspierana jest przez Urząd Miasta.



Dodaj komentarz